След като измина пет години без повишение и сега се изправи пред засилени шансове да бъде уволнен, 36-годишен счетоводител в югозападния китайски град Ченду е сред онези, които се чувстват прекъсване между стабилни заглавия Икономически фигури и ежедневната реалност.
Джъстин Ли се бори да свърши краищата от началото на пандемията. Оттогава месечната му заплата от 7000 юана (975 щатски долара) не се е променила. И сега, тъй като компанията му претърпява кръг от уволнения, мечтата му да купи дом изглежда по-далечна от всякога.
„С настоящия си доход не смея да поема ипотека“, каза Ли, който разчита на жилища под наем, за да осигури дом за съпругата, майка и едногодишната си дъщеря. „Ами ако загубя работата си един ден? Пазарът на труда е слаб в момента – има твърде много неизвестно за бъдещето.“
Миналата седмица, когато Пекин изнесе своя икономически доклад, а по-добър от очаквания темп на растеж от 5,3 на сто В брутния вътрешен продукт (БВП) показа как икономиката на Китай остава устойчива на фона на различни ветрове, включително безпрецедентна търговска война със Съединените щати. Макар че се смята, че Пекин няма да го позволи „Около 5 на сто“ Целта за растеж на БВП, която трябва да бъде пропусната за цялата година, рисковете, дебнещи под розовите фигури за заглавие-от бавната увереност на потребителите и постоянния дефлационен натиск до продължително спад на имота и несигурност на търговията-подхранват опасенията за забавяне на второто полувреме и подтикват нарастващите призиви за по-голяма политическа поддръжка.
„Трябва да правим разлика между официалните икономически данни и как всъщност се чувстват домакинствата и бизнеса“, казва Чен Живо, председател на финансите в Университета в Хонконг.
„Това, което хората чувстват, е различен свят от розовите данни през първото полувреме.“
Нашия източник е Българо-Китайска Търговско-промишлена палaта